Vědeckých pracovišť, think-tanků a nadací, které sdružují experty a expertky, je v naší zemi desítky. Píší o zásadních tématech, která by měla plnit titulní strany médií. Snažíme se proto jejich práci dostat k publiku těch nejvýznamnějších z nich.
Bc. Barbora Rudzanová, Ph.D., MSc. je studentkou doktorského programu oboru Životní prostředí a zdraví na Masarykově univerzitě, výzkumnicí centra pro výzkum toxických látek RECETOX a od 2024 také držitelkou Ceny Jiřiny Michlové od Učené společnosti České republiky.
Lenka McGachy, PhD., Fakulta technologie ochrany prostředí, Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT). Zabývá se možnostmi odstraňování kontaminantů z podzemních a odpadních vod pomocí jak abiotických, tak biotických metod, a to s důrazem na šetrnost těchto metod vůči životnímu prostředí
Katarína Svitková, Ph.D. je výzkumná spolupracovnice Institutu EUROPEUM. Ve svém výzkumu se zaměřuje na města, změnu klimatu, udržitelnost a inovace.
Mgr. Anotnín Zajíček působí na Výzkumném ústavu meliorací a ochrany půdy, v.v.i Zabývá se kvalitou vody a monitorováním plošného zemědělského znečištění. Podílí se na projektu LIFE in the Salt Marshes.
Mgr. Jakub Tesař, Ph.D. se na Fakultě sociálních věd UK (katedra politologie) věnuje především mezinárodním normám, globální environmentální politice, především mezinárodní režimy zaměřené na biodiversitu a habitaty, např. lesy. Průnikem obou oblastí jsou poté environmentální normy a otázka environmentální spravedlnosti.
Ing. Lenka Dubová se na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) zaměřuje na oblast ekosystémových služeb a oceňování přírodních zdrojů s využitím např. cost-benefit analýzy. Věnuje se lesním ekosystémovým službám ale i urbánnímu prostředí. Ve městech zkoumá přínosy tzv. zelené a modré infrastruktury či městského zemědělství.
Ing. Natálie Čermáková, výzkumnice na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Zaměřuje se na vodu v krajině, hospodaření s dešťovou vodou.
Ing. Dominika Tóthová, PhD., Odborná asistentka z Katedry regionální ekonomie Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Mgr. Ondřej Slach, Ph.D., Ostravská univerzita, Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (Přírodovědecká fakulta). Zaměřuje se na geografii města, regionální rozvoj.
Prof. Mgr. Soňa Kalenda Vávrová, Ph.D., garantka doktorského studijního programu Sociální práce na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity. Zaměřuje se na sociální služby a sociální práce, deinstitucionalizaci a transformaci sociálních služeb, metodologii kvalitativního výzkumu v sociální práci, úvod do sociologické teorie.
Ondřej Horký-Hlucháň, PhD. je seniorním výzkumným pracovníkem v Centru globální politické ekonomie Ústavu mezinárodních vztahů. Předmětem jeho odborného zájmu je vládnutí globálního a udržitelného rozvoje, rozvojová spolupráce a gender.
Daniel Šitera, PhD. je výzkumný pracovník a vedoucí Centra globální politické ekonomie Ústavu mezinárodních vztahů. Zajímá se o komparativní a mezinárodní politickou ekonomii, střední a východní Evropu a ekonomickou dimenzi evropské integrace.
V Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky působí jako vědkyně v Oddělení veřejného práva, kde se specializuje na klimatické právo.
Rebeka Hengalová je výzkumná pracovnice klimatického týmu EUROPEA v sekci Green Europe. Věnuje se dopadům dekarbonizace automobilového průmyslu na stabilitu zaměstnání pracovníků todvětví, jejich re-skilling a vliv na osobní život.
Mgr. Marie Kotasová Adámková, Ph.D., vedoucí pracovní skupiny ENVIROP, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně.
Mgr. Barbora Pelánková, Ph.D. je koordinátorka projektů ENVIROP na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Mgr. Eva Dařenová, Ph.D. působí v Czechglobe AV ČR, kde zkoumá respiraci půdy v různých ekosystémech, kemnovou respiraci či komorovou metodu.
Zabývá se mikrometeorologií, biogeochemií rostlinných ekosystémů a fenologií. Reakce toků CO2 a energie na faktory prostředí. Dopad oteplování klimatu a extrémních událostí na rostlinné ekosystémy. Působí v Czechglobe, Akademie věd ČR.
Urbanista, architekt a odborník na městské plánování.
Novinářka, publicistka a komunikační manažerka se zaměřením na klimatickou změnu, bezpečnost a migraci. Zakladatelka sosinfo.cz
Výzkumný pracovník institutu Europeum. Zaměřuje se na obnovitelné zdroje energie, kritické suroviny a spravedlivou transformaci středoevropského regionu.
Vystudoval obory Energetická a procesní zařízení na Vysokém učením technickém v Brně a Environmentální studia na Masarykově univerzitě. Působí v Asociaci pro mezinárodní otázky a Fakta o klimatu.
Výzkumnice z maďarské Eötvös Loránd University. Věnuje se meteorologii a klimatu.
Doktorand a výzkumník na Katedře vodního hospodářství a environmentálního modelování (Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity)
Ing. Roman Juras pracuje na České zemědělské univerzitě v Praze. Působí na Fakutlě životního prostředí a Katedře vodního hospodářství a environmentálního modelování, kde se jako doktorand věnuje výzkumu sněhu a výuce studentů.
Ing. Petr Straka, PhD. působí na Ústavu technologie ropy a alternativních paliv VŠCHT jako odborný asistent. Aktuálně se věnuje mj. projektu výzkumu a vývoje technologie materiálového využití odpadních plastů a pneumatik v rafinérském a petrochemickém průmyslu v ČR.
RNDr. Miloš Polák, PhD., vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor ochrana životního prostředí. Zabývá se materiálovými toky, poradenstvím v odpadovém hospodářství (inovace) a environmentálními dopady elektroodpadu.
JUDr. Eva Balounová, Ph.D., LL.M. se zaměřuje na právo životního prostředí, právo Evropské unie, klimatické právo. Působí na Oddělení veřejného práva v rámci Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (CEET - Výzkumné energetické centrum). Alias Smokeman vzdělává veřejnost o tom, jak správně topit a neznečišťovat zbytečně ovzduší. Vytváří show Smokeman zasahuje.
Člen RECETOX, ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Jeho expertizou je environmentální epidemiologie a hodnocení lidských rizik se zaměřením na dietární a inhalační expozice. Ve své práci využívá mapový program GIS a epidemiologická hodnocení dat. Zaměřuje se také na komunikaci vědeckých poznatků širší veřejnosti a politikům. Je členem i spoluřešitelem několika mezinárodních projektů a pracovní skupiny WHO Collaboration of Local and Subnational Authorities
Expertka a novinářka v oblasti klimatu a udržitelnosti (PhD.). Momentálně působí na univerzitě ve Španělsku v rámci Centre for Climate Change, University Rovira i Virgili.
doc. Ing. Petr Čermák, Ph.D., Ústav ochrany lesů a myslivosti, Mendelova univerzita v Brně.
PR koordinátor projektu LIFE for MIRES, Správa Národního parku Šumava.
V rámci Czechglobe AV ČR se zaměřuje na analýzu sociálně-ekologických systémů a na biodiverzitu v kontextu transformativní změny. Od 2022 je členkou CZ PRES týmu (UN CBD COP15), Ministerstvo životního prostředí ČR. Působí taky jako analytička v Asociaci pro mezinárodní otázky (AMO).
Postdoktorand v Czechglobe Akademie věd ČR. Zaměřuje se na produkci a toky skleníkových plynů v přírodních ekosystémech.
Behaviorální vědec. Green Dock založil během studia na University of Cambridge ve snaze rozšířit aplikaci behaviorálních věd v Česku. Současně pracuje v londýnském The Behaviouralist.
Doc. Ing. Lenka Slavíková, Ph.D. působí na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Zabývá se ekonomií a politikou životního prostředí či praktickým managementem přírodních zdrojů.
Ing. arch. Magdalena Maceková, Ph.D. je specialistka na adaptace ve městech. Nyní působí v týmu Adapterra Nadace Partnerství. Do Nadace Partnerství ji přivedl zájemo životní prostředí a o kvalitní prostory pro lidi.
Absolventka Ústavu technologie vody a prostředí na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT). Momentálně pracuje v konzultantské společnosti DHI v oblasti životního prostředí.
Ing. Marek Hekrle je PhD. kandidát a výzkumník na Univerzitě Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem. Pracuje také jako projektový manažer pro IREAS v Praze, zaměřuje se na environmentální ekonomii, nature-based řešení a ekosystémové služby.
Ing. Jan Macháč, Ph.D. se na Univerzitě Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem zabývá managementem a ekonomií životního prostředí nebo ekosystémovými službami.
Pracuje jako vysokoškolská pedagožka a odborná asistentka na Katedře práva životního prostředí Právnické fakulty UK.
Nikola je expertkou na klimatické politiky. V rámci doktorského studia se věnuje zapojení nestátních aktérů do globální správy klimatu a klimatickému aktivismu. Zároveň pracuje jako koordinátorka Nadace Anny Lindh a jako analytička pro studio Kontra.
Klimatický expert Člověka v tísni, ekolog a městský zemědělec
Článek vznikl na základě tiskové zprávy rozeslané v Česku skrze sosinfo.cz
Tomáš Imrich Profant je slovenský politolog zabývající se mimo jiné problematikou nerůstu. Působí jako docent na Fakultě mezinárodních vztahů Ekonomické univerzity v Bratislavě a zároveň učí na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Doktorát získal na katedře politologie na univerzitě v německém Kasselu.
Doc. Ing. Jan Slavík, Ph.D je prorektor pro vědu a výzkum na Univerzitě Jana Evengelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Ve své vědecké práci se zaměřuje na ekonomii nakládání s odpady, efektivnost veřejných služeb, behaviorální aspekty rozhodování domácností o spotřebě veřejných služeb a efektivnost nástrojů environmentální politiky.
Kristina Zindulková je analytičkou AMO. V tamním klimatickém týmu se zabývá otázkou, jak dekarbonizovat českou ekonomiku a přitom zamezit negativním sociálním dopadům v uhelných regionech.
Lékařka a zakladatelka iniciativy Rodiče za klima Liberec. V posledních letech se vedle medicíny věnuje ochraně klimatu a řeší mj. zdravotní dopady extrémů počasí, jako je sucho, vlny veder nebo bleskové povodně, wellbeing a zdravé životní prostředí ve městě.
Analytik ve Fakta o klimatu. Věnuje se energetice a modelování scénářů její transformace. Mimo to zpracoval řadu výstupů k emisím skleníkových plynů. Dříve pracoval v základním výzkumu okolo stochastických modelů nebo jako inženýr v Googlu.
Prof. Ing. Mgr. Miroslav Trnka, Ph.D. je vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (Czechglobe). Zároveň působí na Mendelově univerzitě v Brně. Hlavním jeho vědeckým oborem je modelování dopadů změny klimatu na polní plodiny v současných i budoucích podmínkách. Je bioklimatolog z vědeckého týmu projektu Intersucho, které mapuje vláhový (ne)dostatek.
Ph.D. studentka v oboru Mezinárodní vztahy, Peace Research Center, Univerzita Karlova. Autorka knihy Hladoví.
Vedoucí Centra pro klimatické právo a udržitelnost na Ústavu státu a práva Akademie věd ČR
Právník (PhD.), přes dvacet let vede Organizaci na pomoc uprchlíkům (OPU). V současnosti je výzkumníkem v Center for Comparative Immigration Studies na University of California v San Diegu.
Vystudovala Filosofickou fakultu na MU v Brně, nyní si rozšiřuje portfolio o další obor v rámci Czech University of Life Sciences Prague (CZU): Územní technická a správní služba v životním prostředí. V roce 2021 se účastnila klimatického summitu OSN v Glasgow (COP26). Od téhož roku je koordinátorkou komunikace v Klimatické koalici.
Terapeutka, mediátorka a lektorka. Pracuje s environemntální úzkostí, v rámci projektu Futuropolis: škola emancipace se podílela na tvorbě metodiky k výuce o změně klimatu.
Výzkumnice působící v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, v Centru pro dopravu a energetiku. Její výzkum se orientuje na témata spojená s klimatickou změnou a energetikou.
Eva Fraňková je ekologická ekonomka (PhD.), pracuje na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Právník (Phd.), věnuje se právu životního prostředí a klimatickému právu na Ústavu státu a práva Akademie věd ČR v rámci oddělení veřejného práva. Je spoluautorem vědecké monografie Klimatické právo.
Environmentální psycholog, zakladatel Institutu 2050, autor knihy Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí a spoluautor řady sociologických studií o postojích veřejnosti vůči klimatické změně a přijímaným opatřením.
Věnuje se právu životního prostředí a klimatickému právu na Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Je spoluautorkou vědecké monografie Klimatické právo.